COVID – 19 SÜRECİNDE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN ÖNEMİ

y1 - COVID – 19 SÜRECİNDE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN ÖNEMİ

Covid-19 pandemi sürecinde, hayatımızda daha önce yaşamadığımız zorlu bir dönemden geçtik. Yavaş yavaş normalleşme aşamaları başlamış olsa da bu zorluklar bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor. Ayrıca zaman zaman yeni dalgalanmaların oluşacağı da uzmanlar tarafından söylenmektedir. Bu süreçte, insanlar günlük temel gıda, giyim gibi ihtiyaçlarını, insanlarla olan iletişimini, eğitimlerini, iş hayatlarını, sağlık durumlarını bile uzaktan yönetmek durumunda kaldılar.

Bilişim Teknolojilerinin önemini bu süreçte bir kez daha fark ettik. İhtiyaçlarımızı karşılayabilmek, Covid-19 virüsünün yayılımını önleyebilmek için teknolojiden üst seviyede yararlanılmaya çalışıldığını gördük.

İlk olarak pandemi sürecinde ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımız uygulamalara bakalım. Tüm eğitim kurumları yüz yüze eğitim ve öğretim hayatına ara vererek, uzaktan eğitim sürecine geçti, online dersler, konferanslar düzenlenmeye başladı. Birçok eğitim kurumu online eğitim içeriklerini ücretsiz olarak paylaştı. Müzelere ve kütüphanelere internet üzerinden ulaşım sağlandı.  Birçok şirket çalışanı evden çalışmaya başladı. Bazı hastanelerde, hasta muayeneleri bile online,  uzaktan görüntülü bir şekilde yapıldı. Alışverişlerimizin çoğunu firmaların online web siteleri üzerinden veya alışveriş uygulamalarından yaptık, banka işlemlerimizi, fatura ödemelerimizin çoğunu web üzerinden yaptık. Bazı STK’lar ve uzman kişiler uzmanlık alanlarına göre online eğitimler düzenledi. İnsanlara moral olması açısından sosyal medya üzerinden canlı konserler, spor eğitimleri bile verildi.

İkinci olarak da pandemi sürecini yönetmek, insanların bu virüsten etkilenmelerini engellemek için Türkiye’de ve diğer ülkelerde kullanılan teknolojik uygulamalara bakalım. En dikkat çekici gelişme, akıllı uygulamalar aracılığıyla Covid-19 virüsünden etkilenmiş kişilerin yoğunluğunu gösteren haritaların oluşturulmasıdır. Yine Akıllı Uygulamalar üzerinden hastalığın yayılmasını önlemek için bu uygulamalar aracılığıyla insanlara sağlık durumlarını gösteren bir kod üreten ve bu koda göre seyahat etmelerinin sağlamasıdır. İnsanların hareketlerini takip eden, olası bir tespitte o bölgede bulunan kişilere hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlayan uygulamalar kullanılmıştır. Benzer bir uygulama ülkemizde de kullanılmaya başlanılmıştır.

Özellikle yurtdışında maske takmayan veya yüksek vücut sıcaklığına sahip kişileri tespit ederek, yetkililere bildirilmesini sağlayan Devriye Robotları geliştirilmiştir. Hastanelerde sağlık personellerine yardımcı olmaları açısından ateş ölçme gibi temel işlemlerde robot hemşirelerden yararlanılmıştır. Drone’lardan dezenfektan çalışmalarının yapılması, termal kamera sistemleri ile ateş ölçümü, insanları maske takmaları konusunda uyarma, evlere siparişlerin teslim edilmesi gibi uygulamalarda da yararlanılmıştır. Akıllı Sağlık Uygulamaları ile hastanelerdeki yoğunluğun azaltılması ve yüz yüze görüşme sonucunda virüs bulaşma riski en aza indirilmeye çalışılmıştır. Giyilebilir Teknolojiler (akıllı saat ve spor bileklikleri)  ile çalışabilen uygulamalar aracılığıyla kişilerin nabız, ateş ve uyku dahil olmak üzere verilerini toplayıp erken teşhis sağlanmıştır. Görüntü işleme yöntemleri sayesinde,  toplu alanlardaki insanlar arasındaki mesafeleri otomatik olarak ölçen, sosyal mesafeyi koruyup korumayanları farklı renklerde işaretleyerek göstermesini sağlayan algoritmalar geliştirilmiştir.

Kısacası evde kaldığımız bu süreçte normalde ihtiyaç duyduğumuz birçok şeyi internet bağlantısı olan bilgisayarlarımız, cep telefonlarımız, tabletlerimiz üzerinden yapabildik. Evet, daha önceden de yapabiliyorduk fakat bu pandemi sürecinde yapabildiğimiz bu işlemlerin önemini daha da iyi anladık. Tüm bu yaptığımız eğitim, sağlık, alışveriş, bankacılık, vb. işlemlere baktığımızda hepsinin altında Bilişim Teknolojileri Sistemleri yer almaktadır. Bu nedenle, Ağ Sistemleri ve Teknolojileri, Programlama Sistemleri, Robot Sistemleri, IOT Teknolojileri,  Web Uygulamaları, Veri güvenliği, Siber güvenlik, Mobil Programlama, Görüntü İşleme, Yapay Zeka (Makine Öğrenmesi, Yapay Sinir Ağları, Genetik Algoritmalar vb.) gibi Bilişim Teknolojilerinin her alanında ülke olarak kendimizi geliştirmemiz ve bu konulara daha da önem vermemiz gerekmektedir. Mutlaka kendi ülkemize ait yazılımlarımızın artmasını sağlamalıyız. Meslek Liseleri olarak da bize düşen görev özellikle Bilişim Teknolojileri Bölümü’nde okuyan öğrencilerimizin öğrendikleri konuların, bulundukları konumun çok değerli olduğunu kavrayıp, geleceğe yönelik uygulamalar geliştirmeye başlamalarıdır.

y2 - COVID – 19 SÜRECİNDE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN ÖNEMİ

Pandemi sürecinde de gördüğümüz üzere hangi mesleği seçerseniz seçin, bilişim teknolojileri alanındaki yetkinliğiniz sizi, meslektaşlarınızın arasından bir adım öne çıkaracaktır.

Ben de Bilişim Teknolojilerine adım atmak istiyorum ya da kendimi daha da geliştirmek istiyorum diyorsanız, eğitimlerin özellikle ücretsiz olarak verildiği aşağıdaki sitelere göz atarak başlamanızı tavsiye ederim.

Semra KAVAS

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni